Ez az időszak, amikor kerülni kell az érintkezést, különösen jó alkalom arra, hogy megismerkedjünk a táj- és épületfotózással.
A következő kis ajánló azoknak szól, akiket érdekel a fotózás, de még nem tudják, hol kezdjék.
Segít ebben Enczi Zoltán „Tájfotózás és épületfotózás – Lépjünk be a profi táj- és épületfotósok világába” c. műve, ami a digitális fotózás műhelytitkai könyvsorozat egyik része.
A könyv kilenc fejezetre tagolódik. Tematikájában logikusan, a legalapvetőbb témáktól fokozatosan az egyre specifikusabb tartalmak felé halad. Az első négy fejezet széleskörű, rendkívül hasznos technikai tudást halmoz fel a fényképezőgépekkel, objektívekkel és kiegészítőikkel kapcsolatban. Ebben a blokkban tényleg tisztába kerülhet az olvasó a különböző gép- és objektívtípusok előnyeivel, működésükkel és sikeres alkalmazásukkal, valamint az eddigi tisztázatlan szakmai fogalmakkal. A blokk utolsó fejezetében megtanulhatjuk teljesen kihasználni a fényképezőgép beállítási lehetőségeit és működéséről további információt olvashatunk.
A második négyes blokk már maga a fényképezési készségek fejlesztésével foglalkozik. Új nézőpontokat kínál és ismerteti a fényképezés alapvető szabályait. Több perspektívából világítja meg egy kezdő számára a kompozíció fogalmát. Ezek után foglalkozik a már említett specifikus különleges témákkal (ahol különleges tippeket és trükköket tanulhatunk), a tájfotózással és – ami számomra a legérdekesebb – az épületfényképezéssel.
Ebben a fejezetben lépésről lépésre, rendkívül részletesen ismerkedhetünk meg az épületfényképezés izgalmas műfajával. Nagyon hasznos, hogy a leírtakat megerősítve nagy mennyiségű oktató-képanyag illusztrálja a tananyagot. Önálló részek szólnak a különböző fényviszonyokban való fényképezés legfontosabb tudnivalóiról, valamint a nézőpontok és a harmonikus kompozíció megtalálásáról, stb. Emellett szó van még a legspecifikusabb technikai részletek szerepéről. Végül a tájfotózásról lehet tanulni, hasonló szakmaisággal és részletességgel.
A könyv végén az egyik kedvenc részem, a Hibajelenségek c. rész, ahol a leggyakoribb problémákra kapunk magyarázatot és segítséget. Ez után következik egy kislexikon, ami a legfontosabb fogalmakat fejti ki.
Nagyon ajánlom ezt a könyvet, mert izgalmas, naprakész és segítségül szolgálhat minden fényképezés iránt érdeklődő ember számára, még akkor is, ha nem csak ezen műfajokban szeretne alkotni.
Marxer Fanni